A rang kötelez

2022.05.04.
A rang kötelez

2022. április 28-29-én került megrendezésre A rang kötelez. Rendi és rendies magatartásformák a középkortól a 20. századig című konferencia.

A konferenciát a Magyar Történelmi Társulat Heves Megyei Területi Csoportja, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem OTKA Parlamentarizmustörténeti Kutatócsoportja és Magyar Nemzeti Levéltár A magyarországi rendiség politikai kultúrája (1526-1848) Kutatócsoportja szervezte.

Kutatócsoportunkat Papp Viktor és Tátrai Viktor képviselte.

Papp Viktor Nemesek, honoráciorok, zsidók. Rendi zárványok az ügyvédi hivatás 19. századi társadalomtörténetében című előadásában a jogi végzettség társadalmon belüli helyiértékével, illetve az ügyvédi foglalkozás átalakulásával foglalkozott. A reformkori nemesi, illetve honorácior státuszú ügyvédek középosztályban, valamint a "jogásznemzetben" betöltött szerepét Hajnal István, Bibó István, Mályusz Elemér tézisein keresztül ismerhetjük meg, ám ezek a koncepciók nem adnak kimerítő választ arra, hogy miért és milyen formában alakult át az ügyvédi kar a 19. század második felére. A dualizmus időszakában az ügyvédi praxis ugyanis hozzáférhetővé vált a zsidó felekezetűek számára is, a joghallgatók létszámának jelentős növekedése pedig szorosan összefüggött az ügyvédi hivatásúak létszámnövekedésével, előidézve a numerus clausus (zárt szám) reformjavaslatokat a századfordulón.

Tátrai Viktor Rendek és/vagy osztályok? Vita a társadalmi csoportok osztályozásáról a dualizmus korában című előadásában a 19. század második felében íródott társadalomstatisztikai, államtudományi, jogi és politikai szakirodalom és publicisztika vizsgálata alapján két kérdésre kereste a választ. Egyrészt a kollektív társadalmi reprezentációk elemzésén keresztül annak bemutatására törekedett, hogy hogyan fogták fel a társadalmi különbségeket az 1848-as forradalom után az emberek. Milyen kategóriákban gondolkodtak a saját társadalmukról, milyen csoportokat jelöltek ki benne, és milyen a társadalmat strukturáló tényezők hatása jelent meg a saját percepciójukban? A társadalmi csoportképződés vizsgálatával összefüggő másik kérdés, amire az előadás választ keresett, hogy a foglalkozások dualizmus kori presztízshierarchiájára hogyan hatott az 1848 előtti történeti-jogi rendiség hierarchikus társadalomfelfogása, vagyis milyen minőségi képzetek fűződtek a foglalkozásokhoz, hogyan kapcsolódott egymáshoz a történeti-jogi és a hivatásrendi gondolkodás? Ez utóbbi, a professzionalizáció folyamatát is befolyásoló szemponthoz kapcsolódott a híres reformkori jogászunktól, Kövy Sándor A magyar polgári törvény című munkájából vett és az előadáson bemutatott következő idézet is:

„Minthogy a’ Magyar nemesek a’ hadakozásra, az ő jobbágyaik pedig a’ földmívelésre adták magokat, tsak hamar arra fordították régi királyaink elméjeket, hogy az embereknek eggy középső rendit állítsanak elő, a’ melly a’ mesterségeket és kereskedést gyakorolja.”