Érettségi és pályaválasztás

Orvosi és gyógyszerész pályára készülő gimnazista lányok a Horthy-korszakban
A Horthy-korszakban az érettségi igen fontos eseménynek számított: a "maturáltak" családi hátterüktől függetlenül úriembereknek számítottak, és természetesen felsőoktatásba tanulmányokba is kezdhettek, amennyiben azt az aktuális szabályozás lehetővé tette és az adott egyetem elfogadta jelentkezésüket. A lányokra jóval több korlátozás vonatkozott, bizonyos szakok a korszak végéig zárva maradtak előttük. Orvosi és gyógyszerészi tanulmányokat ugyan folytathattak, ám számos olyan - meglehetősen erőteljes - hang is hallatszott, mi szerint el kellene tiltani a nőket ezektől a pályáktól. Kik jelentkeztek mégis ezekre a szakokra?
Gonda Xénia (Semmelweis Egyetem) és Papp Barbara (ELTE, a Kutatócsoport tagja) az egri Angolkisasszonyok Leánygimnáziuma 1930 és 1940 között érettségiző diákjainak adatait vizsgálták.
A tanulmány megjelent: Gonda Xénia - Papp Barbara: Érettségiző orvos- és gyógyszerész-jelölt lányok iskolai eredményei. Az Egri Angolkisasszonyok Leánygimnáziumának pályaválasztói (1930-1940). Kaleidoscope 2021. 2. sz. 108-118.
A képen: Egri gimnazista lányok a ballagás utáni misén (1938)