TÁTRAI Viktor tanulmánya a FONS-ban

2023.12.07.
TÁTRAI Viktor tanulmánya a FONS-ban

1873. november 17-én „a pesti, budai és ó budai hatóságok működése megszűnvén, a fővárosi tanács nemcsak megalakult, hanem az ügyek vitelét tényleg átvette és rendszeres működését meg is kezdette”, ezért 1873. december 2-án a tanács indítványára a fővárosi közgyűlés e napot jelölte ki „a főváros tényleges egyesítésének napjául”! Patetikusabban: Budapest ma ünnepli 150. születésnapját!

A főváros egyesítéséről szóló 1872. évi 36. tc. 20-21. §-ai a főváros rendőrségét a belügyminiszter hatósága alá helyezte – a tényleges átadásra 1873. december 15-én került sor – ezért a jog- és közigazgatás-történeti szemléletű munkák általában nem tárgyalják a főváros történelmének részeként a budapesti rendőrség történetét. Város- és társadalomtörténeti szempontból viszont magától értetődő, hogy a rendőrök a 19. században egy jellegzetesen urbánus foglalkozási csoportot alkottak, tevékenységük a fővárosi lakosok hétköznapi életét nagymértékben befolyásolta, és maguk is a városi társadalom szövetének integráns tagjai voltak.

TÁTRAI Viktor most megjelent „A RENDŐRSÉG SZENNYESE”. Thaisz Elek bukása és a fővárosi rendőrség bűnügyi osztályának működése 1883-1885 című tanulmánya a fővárosi rendőrségnek az 1880-as évek első felére jellemző belső viszonyaiba enged bepillantást: a híres/hírhedt főkapitány Thaisz Elek és a bűnügyi osztály vezetőjének, Somogyi Ferenc bukásának körülményeit; a Királyi Ügyészség, a Belügyminisztérium és a Főkapitányság konfliktusait; néhány rendőrtisztviselő életútját, és a rendőri munka professzionalizációjának kezdetleges állapotát ismerhetjük meg a tanulmányból.

„jelen tanulmány célja, hogy az egykorú sajtót és levéltári iratanyagokat felhasználva forráskritikailag megalapozottabb elemzést nyújtson, valamint, hogy rámutassunk, hogy a népszerű kriminalizációs narratívánál több magyarázóerővel bír, ha a fővárosi rendőrség korabeli működését és konfliktusait a nagyvárossá fejlődésnek, a városi társadalom átalakulásának és a rendőri foglalkozás professzionalizációjának folyamatában értékeljük. A társadalomtörténet, várostörténet és hivatástörténet eredményeit felhasználó komplex elemzés nyújthat az eddigieknél átfogóbb és reálisabb képet a fővárosi rendőrség működéséről és benne Thaisz Elek korszakáról és tevékenységéről.”