2022 – „Számvetés” a harmadik év végén

2022
Ahogy eddig, úgy idén is igyekeztünk a lehető legváltozatosabb formákban számot adni kutatási eredményeinkről. Kutatócsoportunk tagjai ebben az évben ugyancsak számos tanulmányt publikáltak a hazai professzionalizáció sajátosságairól (összesen 17-et!). Esettanulmányoktól kezdve recenziókon át egészen ismeretterjesztő írásokig nem egy alkalommal jelentkeztünk az AETAS, a Historia Ecclesiastica, az Építészfórum, a Per Aspera Ad Astra, a FONS és – nem utolsó sorban – a KORALL hasábjain.
PUBLIKÁCIÓINK
Meghatározó mérföldkőnek számított a kutatócsoport idei folyóiratblokkjának megjelenése, melyet idén az AETAS Történettudományi Folyóirat fogadott be!
Az AETAS 2022. évi első számában DETRE Katalin (A piac szerepe a magyar és a német mozdulatművészet professzionalizációjában), KISS Zsuzsanna (Eredmények és kudarcok a gazdatisztek jogállásukért és érdekképviseletük szabályozásáért folytatott küzdelmében a 20. század elejéig), PAPP Barbara (Nőkérdés” és női iránymutatás. Pályaválasztási tanácsok lányoknak a Horthy-korszakból), PAPP Viktor („Össze-vissza kuszálva van ismét minden párt vezéreszme nélkül”. A budapesti ügyvédi kar szervezetei és belső konfliktusai a dualizmus derekán), SASFI Csaba (Középfokú iskolahálózat és városállomány Magyarországon 1910-ben. Az iskolai pályaválasztás szabadságfoka) és UGRAI János (Protestáns lelkészek, tanárok, tanítók. A különválás strukturális feltételeinek körvonalazódása a 19. század első felében) kollégánk tanulmányai jelentek meg, a számot Deák Ágnes szerkesztette, a szerkesztésben közreműködött MAGOS Gergő, PAPP Viktor és TÁTRAI Viktor.
A teljesség igénye nélkül emeljük ki, hogy idén jelent meg TÁTRAI Viktor Társadalmi határok átlépése: a detektívek kollektív mobilitása 1886-1918 című tanulmánya, mely a FONS 2. számában kapott helyet. Szintén TÁTRAI Viktor írt az AETAS idei 3. számába Nemesi származás és identitás. Módszertani dilemmák a rendi státusz 1848 utáni örökségének prozopográfiai vizsgálatához címmel. SASFI Csaba kollégánk a KORALL Társadalomtörténeti Folyóirat 86. számában publikált A reformkori győri gimnázium szerepe a város lakosainak társadalmi mobilitásában címmel. Ugyancsak ebben a lapszámban jelent meg PAPP Viktor ismertetése is (Szellemi műhely a piedesztálon: így (is) ünnepel az Atelier. Lászlófi Viola - Mravik Patrik Tamás - Oláh Gábor - Sidó Anna (szerk.): Atelier 30. Műhelytanulmányok). PAPP Barbara – Gonda Xéniával közösen – érettségiző és pályaválasztó gimnazista lányokról publikált a Kaleidoscope folyóirat hasábjain. A tanulmány ide kattintva olvasható!
KELLER Márkus csoportvezetőnk Periodizáció, összehasonlítás, perspektíva. Szempontok a magyar társadalom történetének megértéséhez címmel A szovjet típusú rendszer időszakának vitatott kérdései című kötetben publikált. A kiadvány 2022 márciusában jelent meg. Ugyancsak csoportvezetőnk nevéhez kötődik a Szocialista kispolgár: A békásmegyeri lakótelep és a kádárizmus című tanulmány, ami az 1971: Egy átlagos kádári év? című tanulmánykötetben, Papp István szerkesztésben és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, illetve a pécsi Kronosz Kiadó gondozásában jelent meg.
KISS Zsuzsi kollégánk az Agricultural Rural Networks in Rural Europe, 1700-2000 című kötetben publikált, 'Proper Values' in Agriculture: The Role of Agricultural Associations in Knowledge Dissemination in Hungary, 1830-1880 címmel. HALMOS KÁROLY a 2022 végén megjelent, Kapitalizmus és irodalomtörténet című tanulmánykötetben tette közzé A nemzeti kultúra mint piac és üzem (Betrieb) című írását, a kötetet András Csaba és Hites Sándor szerkesztette.
KONFERENCIA-RÉSZVÉTELEK
Publikációink mellett legalább ilyen hangsúlyos volt az online és offline tudományos tanácskozásokon való részvétel. KAPPANYOS Ilona például a SEEMS-en, azaz a vilniusi és exeteri egyetem közreműködésével újonnan megalakult Szláv és Kelet-Európai Anyaságkutató Hálózat által 2022. január 28–29-én megtartott konferencián adott elő. Instructors in Motherhood: The Visiting Nurse System in State Socialist Hungary című előadásában a védőnői hálózat működését mutatta be az államszocialista Magyarországon, és azt tárgyalta, hogy a védőnő professzionalizációja hogyan függ össze az anyaság és a gyermekápolás tudatosabbá válásával, illetve állami ellenőrzés alá vonásával.
2022. április 28–29-én került megrendezésre A rang kötelez. Rendi és rendies magatartásformák a középkortól a 20. századig című konferencia, melyen kutatócsoportunkat PAPP Viktor (Nemesek, honoráciorok, zsidók. Rendi zárványok az ügyvédi hivatás 19. századi társadalomtörténetében) és TÁTRAI Viktor (Rendek és/vagy osztályok? Vita a társadalmi csoportok osztályozásáról a dualizmus korában) képviselte.
KISS Zsuzsi kollégánk a nyáron Uppsala-ban járt a European Rural History Organization kétévente megrendezésre kerülő konferenciáján, ahol is Agricultural education of children in mid-19th century Hungary címmel tartotta meg előadását. Ez idő alatt KELLER Márkus csoportvezetőnk a Socialist (Dis)Connections workshop második napján tartott előadást Bécsben, Global Problems in Socialist Setting. Housing for The Old in The Kádár Era címmel.
Augusztus 25–27-e között került megrendezésre a Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület idei, Történelem és vizualitás címet viselő éves konferenciája. A konferenciának az Apor Vilmos Katolikus Főiskola adott helyet Vácott. Kutatócsoportunkat előadóként KAPPANYOS Ilona Az egészségügyi munka vizuális reprezentációja az Egészségügyi Munka folyóiratban (1954–1960) című előadásával, illetve PAPP Viktor Dzsentrik a műteremben. Családi fényképek a 19. századi Magyarországról című előadásával képviselte. KELLER Márkus és KISS Zsuzsi kollégánk pedig szekcióvezetőként vette ki részét a konferencia sikeres lebonyolításából.
2022. szeptember legelején került megrendezésre a Kádár-korszak, kádárizmus, korlátozott mozgástér: magyar modell? országos jelenkor-történeti konferencia Miskolcon. KELLER Márkus csoportvezetőnk itt két előadást tartott (Habitus és hozomány. Építésügyi miniszterek 1945 után; Építész szerepek a szocializmusban), mint ahogy KAPPANYOS Ilona is a hallgatóság elé tárta legújabb kutatási eredményeit Családi életre nevelés - a védőnő oktató-felvilágosító tevékenysége 1973-1989 között címmel.
ÚJ MEGJELENÉS
2022 végén jelent meg a Hitel és hit című tanulmánykötet, mely a HALMOS Károly 65. születésnapja alkalmából megrendezett konferencia előadásait adja közre írásos formában. A kutatócsoport tagjai közül DETRE Katalin (Az egyéni és a kollektív autonómiatörekvések szerepe a magyar mozdulatművészetben), MAGOS Gergő (Az Apostol gyógyszertár története 1893–1950) és PAPP Barbara (Érettségiző lányok továbbtanulási tervei a Horthy-korszakban) is tanulmánnyal köszöntötte HALMOS Károly kollégánkat.
WORKSHOP
Folytatódott workshop-sorozatunk is!
Idén RING Orsolya (Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet – ELTE BTK) és KISS László (Társadalomtudományi Kutatóközpont, CSS RECENS Kutatócsoport) tartott előadást A Beszélő szamizdat folyóirat szövegmintázatainak továbbélése az 1990-1994 közötti parlamenti kommunikációban címmel. A Történeti szövegbányászat névre hallgató esemény korreferátora TAKÁCS Tibor (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára) volt.
A 2022. május 13-án, pénteken 15:30-tól megrendezésre kerülő műhelyszeminárium hibrid formában került megrendezésre, a workshop visszanézhető YouTube-csatornánkon!
TUDOMÁNYOS ÉS SZAKMAI ELŐMENETEL
A tudományos előmenetel tekintetében idén ugyancsak nem szűkölködtünk. KISS Zsuzsi kollégánk 2022. február 1-jén, délután 14.00 órai kezdettel tartotta meg habilitációs előadásait. A magyar nyelvű előadás címe A történeti mobilitás-kutatás lehetőségei – prozopográfia, foglalkozások mobilitása volt, melyet egy angol nyelvű előadás követett (Social distance displayed in personal records. A case study on Weberian status groups and classes in a diary from 1938).
A habilitálást követően, az ELTE Társadalomtudományi Kar Kari Tanácsa döntése alapján ráadásul 2022. július 1-jétől KISS Zsuzsi tölti be az ELTE TáTK Szociológia Intézetének igazgatói posztját! Ezúttal is szívből gratulálunk kutatócsoportunk tagjának a sikeres habilitáláshoz és az intézetvezetői kinevezéshez!
MAGOS Gergő kollégánk az ELTE Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszék új munkatársa lett 2022 szeptemberétől! Gratulálunk neki!
2022 januárjában került sor PAPP Viktor kutatóhelyi vitájára, aki Az ügyvédség társadalomtörténete a dualizmus kori Magyarországon című kéziratát tárta a bírálók elé. Az "előopponensek" táborát erősítette HALMOS Károly kollégánk, KELLER Márkus csoportvezetőnk pedig társtémavezetőként volt megszólítva.
PROJEKTÓRA és MÁS EGYETEMI KURZUSOK
Az ELTE Társadalomtudományi Karán tanuló szociológus BA-hallgatóknak immár több éve a képzés részét képezi a "projektóra". A kurzus során a hallgatók elméleti, gyakorlati és módszertani ismereteiket ötvözve folytatnak kutatást egy adott témakörrel kapcsolatban.
Az érdeklődők a 2021/22. tanév II. félévében a professzionalizációs paradigmával is megismerkedhettek, hiszen kutatócsoportunk két tagja, KISS Zsuzsanna egyetemi docens és PAPP Viktor tudományos segédmunkatárs kutatócsoportunk profiljához szorosan illeszkedő kurzust hirdettek meg. A félév folyamán a hallgatók csoportokba rendezve előbb elméleti irodalmakat ismertek meg, majd egy kutatási tervet dolgoztak ki, végül a szemeszter végén kutatási eredményeiket ismertették egymás előtt.
A projektóra mellett más kurzusok is kapcsolódtak a professzionalizációhoz, így például Test és lélek. Az egészség és egészségügy társadalomtörténete címmel tartott órát a tavaszi félévben MAGOS Gergő kollégánk.
BLOGSOROZAT AZ ÉPÍTÉSZFÓRUMON
KELLER Márkus csoportvezetőnk 2022 őszén hatrészes blogsorozatot indított Építésügyi miniszterek a szocializmus idején címmel. Az Építészfórumon megjelenő sorozat utolsó része néhány hete jelent meg. A sorozat blogbejegyzései ide, ide, ide, ide, ide és ide kattintva olvashatók!
VIDEÓINTERJÚ EGY MOZDULATMŰVÉSSZEL
Egy táncművész pálya kezdete címmel adtunk hírt arról a videóinterjú-részletről, melyet kutatócsoportunk munkatársa, DETRE Katalin, illetve Vincze Gabriella készített E. Kovács Éva mozdulatművésszel. Az interjú megtekinthető YouTube-csatornánkon!
EGY KIS KIKAPCSOLÓDÁS A NYÁRON – SPORTNAP
A BEAC sportpályázatának támogatásával a Társadalomtudományi Kar Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszéke, valamint a Professzionalizáció-történeti Kutatócsoport sportnapot rendezhetett az ELTE Vízisporttelepén június 25-én.
A sportnap és a kellemes idő alkalmával még tartalmas és szép nyarat, most azonban áldott, békés karácsonyt és boldog új esztendőt kívánunk követőinknek! Akik pedig jövőre sem szeretnének lemaradni legújabb eredményeinkről, kövessék Facebook-oldalunkat, honlapunkat és YouTube-csatornánkat!