2023 – Így telt a negyedik évünk

Év végéhez közeledve szeretnénk számot adni arról, hogy miképp is telt a 2023-as esztendő a kutatócsoport szemszögéből. Kutatócsoportunk tagjai idén egy híján húsz tudományos írással jelentkeztek magyar és angol nyelvű folyóiratok, tanulmánykötetek oldalain. Tagjaink jóvoltából az Aetas, a Korall, az Educatio, a Fons, az Építészfórum, a Storia economica, a Jog.történet, a Múltunk hasábjain is olvashatók új eredmények a professzionalizáció hazai sajátosságairól.
Publikációink
Az idei évben ismételten egy tematikus folyóiratblokkban gyűjtöttük össze legfrissebb kutatási eredményeinket, a tanulmányok ezúttal a Korall társadalomtörténeti folyóirat 90. számában kaptak helyet!
A Professzionalizáció és életút című számban UGRAI János (Reformkori akadémikusok foglalkozása, különös tekintettel a papokra és tanárokra), TÁTRAI Viktor (Professzionalizáció és karriermobilitás), PAPP Viktor (Ügyvédi praxis a horizonton), BUZINKAY Géza („Fönkelt önérzettel határozám el magamat a nevelői pályára”. Ney Ferenc (1814-1889) pedagógusi életútja) és DETRE Katalin (Egy jóházból való úrilány lehetőségei – emlékei tükrében) publikált.
HALMOS Károly az összehasonlító történettudományról tett ’praktikus megfontolásokat’ honlapunkon.
KAPPANYOS Ilona Et pestilentia venit címen írt ismertetést a Literatura folyóirat számára.
KELLER Márkus csoportvezetőnk Lakhatás a szocialista Magyarországon a második világháború után címen írt tanulmányt a Jutasi olvasókönyvbe (szerk. SMILÓ Dávid), május hónapban pedig az Építészfórum rovatában jelentkezett Magányos öregek, becsületes nyugdíjjal – Az Öregek Háza a Budafoki Kísérleti Lakótelepen című írásával.
KISS Zsuzsi az Aetas (Eredmények és kudarcok a gazdatisztek jogállásukért és érdekképviseletük szabályozásáért folytatott küzdelmében) és a Korall folyóiratban ("Helyes arányok" a 19. századi hazai népiskolai mezőgazdasági oktatásban) közölt tanulmányokat, angol nyelvű írása (The agricultural education of elementary school children in Mid- and Late-Nineteenth century Hungary) pedig a Storia Economica 2023. évi 1. számában látott napvilágot.
MAGOS Gergely A kommunizmus, mint "szekularizált messianizmus". A Tanácsköztársaság vezető beosztású gyógyszerészei a budapesti bíróság előtt címmel írt tanulmányt az ELTE BTK Társadalom- és Gazdaságtörténet Doktori Program 30 éves fennállását és Budapest 150 éves alapítását ünneplő, Hogyan lett Budapest a nemzet fővárosa? című tanulmánykötetbe. Ugyanitt publikált HALMOS Károly (Az új város és az ó-világ vége), PAPP Viktor (Az irodák helyei), SASFI Csaba (Az utolsó békebeli matura a Krisztinavárosban) és TÁTRAI Viktor („Hát mit tetszik gondolni, mért rombolták össze a villamosokat?”).
PAPP Viktor az MTA–ELTE Jogtörténeti Kutatócsoport (ELKH) blogján, a JOG.történet oldalon írt az ügyvédi irodák vasárnapi munkaszünetét követelő megmozdulásokról, míg Budapest a professzionalizáció élén. A budapesti és a vidéki ügyvédség kapcsolata a dualizmus időszakában című tanulmánya a Múltunk folyóirat idei 3. számában kapott helyet.
SASFI Csaba a Bácskai Vera emlékére készült tanulmánykötetben közölt írást Városi műveltség és a magyar polgári értelmiség forrásvidékei: Városi társadalom és iskolázottság a polgárosodás kezdeti időszakában, Győr példáján címmel. TÁTRAI Viktor a dualizmus kori rendőrség szennyesét a FONS 2023. évi 1. számában teregette ki (A „rendőrség szennyese.” Thaisz Elek bukása és a fővárosi rendőrség bűnügyi osztályának működése 1883-1885).
UGRAI János az Educatio folyóirat 2. számában közölt írást Iskolaközpontok vagy kultúrrégió-centrumok? A reformkori iskolázás térbeli tagolódásának dilemmái a protestáns akadémikusok kollektív biográfiai jellemzőinek tükrében címmel.
Konferencia részvételek
KAPPANYOS Ilona és MAGOS Gergely az április 19. és 20. között, Bécsben megrendezett Commodities, Trade and Materiality in the Global Cold War című workshopon vettek részt. A rendezvénynek az Universität Wien és a RECET (Research Center for the History of Transformations) adott otthont. KAPPANYOS Ilona kollégánk a szocialista korszak fogamzásgátló tablettáiról tartott előadást (Antibébi – The Emergence and Distribution of Novel Birth Control Methods in State Socialist Hungary), MAGOS Gergely kollégánk pedig a magyar gyógyszerészet átalakításáról, szovjetizálásáról beszélt (The Transfer of work organization. Hungarian Pharmacy in the 1950s).
Május hónap során az ELTE BTK adott otthont A múlt visszhangjai című, DIMENZIÓK VII. konferenciának. HALMOS Károly előadása a csődpereket mint hangkonzerveket tekintette át, melyekben a performára jellemző módon, általában jogvégzett személyek nyilatkoznak meg a perbefogottak hangjának közvetítése helyett. PAPP Viktor a budapesti ügyvédi irodákban folyó munkálatok körülményeit vizsgálta az ügyvédeket, ügyvédjelölteket és joggyakornokokat ért hanghatások felől közelítve, sajtó, szépirodalmi és levéltári források, valamint egodokumentumok segítségével.
Augusztus 22–24. között került megrendezésre Nagyatádon a „Miből élt az ember…” Jövedelmi, jövedelemszerkezeti és vagyonszerzési változások az európai és magyar történelemben című konferencia, melyen PAPP Viktor Az ügyvédség vagyoni differenciálódása a dualizmus kori Budapesten címmel tartott előadást.
Augusztus 24–26. között az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusa adott otthont a Hajnal István Kör idei konferenciájának, melyen HALMOS Károly, KELLER Márkus és KISS Zsuzsi kollégánk a szekcióvezetők grémiumát erősítette, míg PAPP Viktor Fényképészet a Kelet-Mediterráneumban. Az ember és a környezet kapcsolata a 19. századi fényképészeknél címmel prezentált.
KELLER Márkus csoportvezetőnk – BÓDY Zsombor társaságában – a Seventh European Congress on World and Global History konferencián szerepelt Hágában.
November 24-én került megrendezésre a Történeti szociológiai perspektívák című műhelykonferencia, mely az Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszék által gondozott, 30 éves hazai társadalomtörténet-oktatást volt hivatott ünnepelni. A konferencián előadást tartott KELLER Márkus, KISS Zsuzsi és MAGOS Gergely.
KISS Zsuzsi december hónapban BARÁTH Katalinnal beszélgetett a Radnóti-estek keretében Pajkr Hildegárdról, míg szeptemberben az European Rural History Organization 2023-as, kolozsvári konferenciáján vett részt egyszerre két előadással is.
Workshop
Május 23-án mutattuk be az ELTE BTK-n a Korall 90. számát, egy kerekasztal-beszélgetéssel egybekötve. A szerzőket (UGRAI János, BUZINKAY Géza, DETRE Katalin, PAPP Viktor, TÁTRAI Viktor) a két szerkesztő, BÓDY Zsombor és KELLER Márkus kérdezte.
Június 23-án került sor MAGOS Gergely: A munka szociális és személyes drámája. Everett C. Hughes munkássága című előadására az ELTE TáTK Tanári Klubjában, az előadásra BODOR Péter referált.
Tudományos előmenetel
I. helyezést ért el PAPP Viktor a Miskolcon megrendezett 26. Tavaszi Szél Konferencián, Kompromisszumok, konfliktusok és professzionalizáció. Az ügyvédjelöltek helyzete a dualizmus időszakában című előadásával.
2023. szeptember 21-én, csütörtökön került sor PAPP Viktor Az ügyvédség társadalomtörténete a dualizmus kori Magyarországon című doktori értekezésének nyilvános vitájára.
Interjú
KELLER Márkus csoportvezetőnk a XXI. Század című műsornak nyilatkozott az óbudai kísérleti lakótelepről.
Az ELTE Társadalomtudományi Kar 20 éves fennállásának apropóján KISS Zsuzsival, az ELTE TáTK Szociológia Intézetének intézetigazgatójával, az angol nyelvű szociológia alapképzés egyik szakigazgatójával készült interjú.
Sportnap és kikapcsolódás
A BEAC Sportpályázatának támogatásával a Társadalomtudományi Kar Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszék ismét sportnapot rendezhetett június 24-én az ELTE Vízisporttelepén.
Éves összefoglalónk végén áldott, békés karácsonyt és boldog új esztendőt kívánunk követőinknek! Akik pedig jövőre sem szeretnének lemaradni legújabb eredményeinkről, kövessék Facebook-oldalunkat, honlapunkat és YouTube-csatornánkat!